Historia wg. Andrzeja Hanyża

 

Gogolewo

Gogol oznacza dziką gęś.Pierwotnie Gogolewo było nazwą pewnego obszaru nad Dąbroczną,gdzie gnieździły się dzikie gęsi. Między Gogolewem a Niepartem  , na prawym brzegu Dąbrocznej, znajduje się wśród błotnistych łąk wklęsłe grodzisko. Grodzisko ma kształt owalu. Obok grodziska zachowały się dwa kamienie erratyczne-obrzędowe,które leżą na fundamencie oczyszczonych ogniem kamieni. Gród był więc jednocześnie miejscem kultu. Na południe od wspomnianego grodziska leżało drugie , o wiele mniejsze. W pobliżu tego drugiego odkryto osadę wczesnośredniowieczną. Oba grodziska świadczą o bardzo wczesnym zaludnieniu Gogolewa. Osadnictwo rozwijało się nieprzerwanie do czasów obecnych.

W dokumentach Gogolewo występuje po raz pierwszy w roku 1310. Jest już wtedy wsią rycerską. Chłopi Gogolewa odegrali wybitną rolę w czasie najazdu szwedzkiego. W roku 1686 w Gogolewie istniała szkoła i szpital . W czasie wojny siedmioletniej chłopi z Gogolewa wytępili oddział pruski, który rabował okolicę. Uwłaszczenie Gogolewa nastąpiło w roku 1839.

Do zabytków architektury należą dawny browar, obecnie spichlerz, i dawny szpital pochodzące z roku 1818. Zachował się także budynek dawnej szkoły.

Park dworski założony jako ogród włoski w roku 1785, tworzy obecnie najpiękniejszy park krajobrazowy w powiecie. Rosną w nim świerki , topola kanadyjska, magnolie, tulipanowiec i miłorząb .

Z Gogolewa do Niepartu prowadzi piękna aleja , złożona z czerwonych buków , klonów, jaworów i jarzębiny.

 

Źródło:przewodnik "Ziemia Gostyńska" Andrzej Hanyż (1967r)

Komentarze:

Informujemy, że komentarze są własnością ich twórców. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania jeżeli nie będą zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.
Aktualnie brak komentarzy.
Wyraź swoją opinię:
Stronę odwiedziło 7201658 osób.
realizacja 2011: studio fabryka