Historia Jednostki OSP w Gogolewo

 

HISTORIA JEDNOSTKI OSP GOGOLEWO

 

      Początek powstania Straży Pożarnej w Gogolewie to lata trzydzieste ubiegłego wieku. Założycielami jednostki byli Stanisław Kolibabka i Piotr Dudziak . Do nich dołączyło kilkunastu ochotników.  Początki działalności były bardzo trudne . W owych czasach na wyposażeniu ochotników straży były takie narzędzia jak : wiadra , łopaty i haki.

     Do rejestru Ochotniczych Straży Pożarnych  jednostka została wpisana w 1937r. . Ochotnicy  mieli poparcie hrabiego Czarneckiego , ówczesnego właściciela  majątku Gogolewo. To on zakupił sikawkę konną . Sprzęt  i konie  stacjonowały  w gospodarstwie hrabiego. Sygnałem wzywającym strażaków do pożaru  było uruchomienie dzwonu , umieszczonego wysoko , bo przy dachu stajni. Zresztą dzwon ten wisi tam po dzień dzisiejszy.Bruk przy figurze był miejscem zbiórek  strażaków na ćwiczenia i do ewentualnego pożaru .  Poprawne i skuteczne działanie strażaków, podczas pożarów,  musiało być porzedzone ćwiczeniami. Sprzęt jakim dysponowali wymagał nie małej wprawy i siły. Podnoszenie swoich kwalifikacji polegało m.in. na  nalewaniu do drewnianej beczki,  znajdującej się na wozie konnym, wody wiadrami. Jednostka z Gogolewa uczestniczyła również  w zawodach sikawek konnych organizowanych w gminie.  Niejednokrotnie z dobrym wynikiem , otrzymując za zajęte miejsca dyplomy i nagrody.

     Ogromnym przeskokiem cywilizacyjnym była wymiana sikawki konnej na motopompę . Już  nie konie lecz ciągnik z przyczepą był środkiem transportu strażaków i ich sprzętu.Ochotnicy musieli jednak zapoznać się z nowymi możliwościami posiadanego urządzenia,który  dawał większe możliwości  gaszenia ognia.Także w  tych czasach  strażacy z Gogolewa licznie uczestniczyli w ćwiczeniach i organizowanych zawodach . Dowodem ich dobrego przygotowania są puchary i dyplomy z tamtych lat.

Należy tu pamiętać ,że w latach powojennych jednostka cały czas stacjonowała w podwórzu , na terenie Stadniny Koni .

   Lata siedemdziesiąte to okres wzmożonych „czynów społecznych”. Nie inaczej było w Gogolewie. Mieszkańcy postanowili wybudować swoją świetlicę. Znaczny udział w pracach mieli również strażacy. W roku 1975 oddano do użytku nowo wybudowany „ Dom Wiedzy Obywatelskiej”  w Gogolewie . Do dziś nazywany przez mieszkańców „domem Strażaka”. Ta potoczna nazwa wzięła się z tego ,iż umieszczono w nim także remizę OSP.  Pomyślano także o garażu dla samochodu strażackiego.

Nowy obiekt spowodował zmianę stacjonowania jednostki .

     Warto wspomnieć ,że  nasza miejscowość także gościła okolicznych strażaków podczas odbywających się tu zawodach pożarniczych. Nietypową dla straży,  lecz cenną na owe czasy ,była nagroda w postaci telewizora kolorowego przyznana tutejszym ochotnikom przez Wojewódzki Zarząd OSP.

Następnym udoskonaleniem OSP w Gogolewie był samochód strażacki STAR 20 , który został przydzielony z OSP Pępowo. Znajdowało się w nim miejsce na drużynę i sprzęt gaśniczy. W 1983 roku nastąpiła wymiana wysłużonego już wozu . Od tej pory  STAR  A-25 , wyposażony już  w zbiornik na wodę ,był na wyposażeniu jednostki.

Przez okres funkcjonowania OSP w Gogolewie zmieniało się także umundurowanie strażaków ochotników.

Dzień 4 lipca 2003r, to data przekazania samochodu bojowego STAR 244 miejscowej jednostce.Wóz ten wyposażony był w  autopompe,  zbiornik na wodę , działko wodne oraz agregat prądotwórczy. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele  Zarządu Gminnego OSP w Krobi,  władze gminy Krobia oraz ś.p. ks. proboszcz Michał Śmigielski , który otrzymany sprzęt poświęcił.

W celu skuteczniejszego działania OSP i coraz częstszych anomalii pogodowych   konieczne było  doposażenia jednostki .  Zakupiono w tym celu piłe spalinową oraz pompę do brudnej wody.  Przeszkoleni w zakresie pierwszej pomocy druhowie dysponują także specjalistyczną apteczką ratownictwa medycznego. Dokonano także nowego umundurowania .

Strażacy ochotnicy z własnej inicjatywy wyremontowali swoją remizę , pomieszczenie gospodarcze i socjalne . W roku 2011 samochód bojowy przeszedł remont bieżący i został odmalowany. W tym także roku jednostka wyróżniła się wygrywając Gminne Zawody Pożarnicze w dwóch kategoriach.Otrzymała także  puchar przechodni Komendanta Gminnego , jako najlepsza jednostka .

 

Na przestrzeni lat działalności  OSP Gogolewo , jednostka niejednokrotnie uczesniczyła w różnego rodzaju akcjach tj. pożary , wypompowywanie wody,usuwanie połamanych konarów drzew, usuwanie rojów owadów czy  poszukiwanie zaginionych osób . Ochotnicy służyli także swoją pomocą przy organizowaniu róznych imprez i uroczystości. Szybka reakcja miejscowych strażaków podczas pożarów , które miały miejsce w Gogolewie np. w roku 2007 ( piwnica w bloku, bażantarnia) udowodniła zasadność utrzymania  i skuteczność takich jednostek. Mieszkańcy wiedzący ,że mogą liczyć na szybką pomoc czują się bezpieczniej.

Obeny skład Zarządu OSP Gogolewo to :

Mikołajczak Marian – prezes

Walkowiak Krzysztof – wiceprezes/naczelnik

Gembiak Leszek – skarbnik

Przybylski Jarosław – sekretarz

Przegoń Ryszard – gospodarz

W tym jednak  miejscu należy wymienić niektóre  osoby, które zapisały się w historii jednostki .

Adam Naskręt, Roman Cichowlas,Władysław Berek,Marcel Tacka,

Kolibabka Edward,Gembiak Jan,Karolak Jan ,Bela Bolesław, Schwarz Stefan.


W czasie stacjonowania wozów bojowych funkcję kierowcy i operatora pełnili :

Pazoła Jan, Konopka Władysław, Przegoń Ryszard, Bela Przemysław, Kwieciński Robert , Wycisk Hubert

 

 

tekst:WojDor

Komentarze:

Informujemy, że komentarze są własnością ich twórców. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania jeżeli nie będą zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.
Aktualnie brak komentarzy.
Wyraź swoją opinię:
Stronę odwiedziło 7201687 osób.
realizacja 2011: studio fabryka